PŘEDNÁŠEJÍCÍ
Bc. Ondřej Borovský, MBA | Správa železnic | vedoucí oddělení
Absolvent programu Elektrotechnika a informatika na elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Po studiu nastoupil do Správy železniční dopravní cesty, kde je doposud.
Na Správě železnic působí na pozici Vedoucí oddělení telekomunikační techniky a síťových aplikací v rámci odboru Zabezpečovací a telekomunikační techniky na Generálním ředitelství.
Oddělení telekomunikační techniky metodicky řídí veškerou sdělovací techniku na železnici. V rámci komunikace se jedná o zařízení od MB telefonů po digitální rádiových systém GSM-R. V rámci ostatních profesí se jedná například o informační systémy pro cestující a veškeré diagnostiky v rámci provozuschopnosti železniční dopravní cesty.
Ing. Pavel Cídl | Český telekomunikační úřad
Je absolventem studijního programu Elektronika a sdělovací technika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Po studiu nastoupil v roce 2010 na Český telekomunikační úřad.
Na ČTÚ začal pracovat jako odborný referent Oddělení technické podpory Brno. Od roku 2021 působí na pracovišti v pozici vedoucího oddělení. Oddělení se věnuje zejména analýze frekvenčního spektra za účelem zjišťování zdrojů rušení provozu elektronických komunikačních zařízení a sítí, monitorování a měření pokrytí signálů sítí mobilních operátorů.
Ing. Marek Ebert | Český telekomunikační úřad
V telekomunikačním oboru působí od střední školy, přes VŠ i celý profesní život.
Na ČTÚ je zaměstnán od počátku, nejprve jako ředitel odboru pro oblast severočeskou, pak od roku 2001 jako ředitel odboru regulace. Následně byl členem Rady ČTU. Nyní je předsedou Rady ČTU. Do jeho sekce patří mimo útvaru strategie a regulačních útvarů (technická i ekonomické regulace) především útvar či odbor správy kmitočtového spektra.
Ing. Karel Holek | Český telekomunikační úřad | ředitel sekce kontroly
Je absolventem oboru Elektronika a sdělovací technika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Profesní kariéru spojil od roku 2010 s Českým telekomunikačním úřadem.
Na ČTÚ působil nejdříve jako referent Oddělení technické podpory Brno, dále jako vedoucí tohoto oddělení, následně jako ředitel Odboru kontroly a nyní jako ředitel sekce kontroly. Do jeho sekce patří mimo oddělení Jednotného informačního místa a Správních činností zejména odbory kontroly a monitorování kmitočtového spektra.
Ing. et Bc. Jakub Juhas | Digital Broadcasting s.r.o.
V roce 2009 dokončil High School of Oberlin, Ohio, USA Graduation, Scholastic Excellence Top 10%.
Dd roku 2012 začal pracovat v oblasti Telekomunikací v České republice, po absolvování 2013 Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Slovenská republika Fakulta elektrotechniky a informatiky absolvoval rovněž v roce 2015 Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Česká republika Fakulta elektrotechniky a informatiky.
Významně se v rámci DTT podílel na rozvoji, výstavbě a provozu Vysílací sítě 4 (Multiplex 4), Vysílací sítě 24 (Multiplex 24) a Regionální sítě 7.
Ing. Dušan Líška, CSc. | odborný specialista, Praha
Absolvent ČVUT Praha, Fakulty elektrotechnické, specializace Rozhlasová, filmová a televizní technika v roce 1959, CSc. od roku 1978.
Ve Výzkumném ústavu rozhlasu a televize (VÚRT) v Praze pracoval jako specialista v oboru zpracování analogových a digitálních televizních obrazových signálů postupně jako vedoucí výzkumné laboratoře a od roku 1990 vedoucí výzkumné skupiny televize a zástupce ředitele VÚRT.
V letech 1996 až 1998 pracoval jako specialista televizní techniky v České televizi Praha a v období 1998 až 2003 v Českých radiokomunikacích. Byl řešitelem tří generací unikátního odbavovacího zařízení pro televizní střediska v Praze a Bratislavě, včetně funkčního vzorku prvního počítačem řízeného automatizovaného systému odbavování. Přes tato zařízení zahájila ČST v roce 1973 pravidelné vysílání barevné televize.
V Českých radiokomunikacích jako specialista na televizní digitální techniku v roce 1999 zahájil experimentální vysílání T-DAB a v roce 2000 experimentální vysílání DVB-T v Praze. Byl činný v různých mezinárodních organizacích, zejména v Evropské rozhlasové a televizní unii EBU šest let jako člen 13členného výboru Broadcasting Management Committee.
Devět let přednášel jako externista na Fakulte elektrotechnické ČVUT digitální televizi a digitální rozhlas. Dnes působí jako nezávislý specialista v oboru digitální televize.
Ing. Pavel Mach, Ph.D. | ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, katedra telekomunikační techniky
Je absolventem elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze v oblasti telekomunikací. V současnosti působí jako vědecký pracovník ve výzkumné laboratoři 6Gmobile spadající pod katedru telekomunikací na téže fakultě. V letech 2019 a 2023 byl na pracovní stáži ve výzkumné instituci EURECOM, Francie. Zabývá se správou a optimalizací rádiových prostředků v sítích 5G/6G, primárně se zaměřením na přímou komunikaci dvou zařízení, přenos náročných výpočtů na hranu sítě, využitím létajících základnových stanic v mobilních sítích, apod.
Je autorem či spoluautorem více než 70 publikací prezentovaných v rámci uznávaných mezinárodních konferencích a vysoce prestižních časopisech. Dále je spoluautorem čtyř US patentů.
Dále se podílí na výuce zaměřené na moderní trendy v oblasti mobilních sítí a bezdrátových komunikacích.
Ing. Tomáš Maděra | CSmap, s.r.o. | obchodní ředitel
Je absolventem Ekonomicko-správní fakulty na Masarykově univerzitě v Brně. Ve společnosti CSmap, s.r.o. pracuje na pozici obchodního ředitele více jak 16 let.
Má zkušenosti jako obchodní ředitel a projektový manažer v oblasti dodávky softwarových produktů a služeb spadajících do oblasti GIS (geografické informační systémy) a ETL nástrojů pro manipulaci s daty. Má zodpovědnost za získávání nových zákazníků, péči o klíčové zákazníky, komunikaci se zahraničními i lokálními partnery společnosti a vedení projektů zahrnující lokalizační a optimalizační úlohy. Má zkušenosti s řešením úloh pro klienty řady odvětví včetně financí, retailu, telekomunikací nebo státní správy.
Ing. Václav Navrátil, Ph.D. | ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, Katedra radioelektroniky
Je absolventem elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze, v současnosti působí jako odborný asistent tamtéž. Zabývá se radiovou, zejména pak družicovou navigací a alternativními systémy pro indoor navigaci včetně senzorové fúze.
Rovněž se věnuje radarové technice. Od roku 2019 evropským regionálním místopředsedou Civil GPS Interface Commitee – IISC, je předsedou Českého institutu navigace – CzIN.
Ing. Petr Ondráček, CSc. | ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, Katedra telekomunikační techniky
Ing. Petr Ondráček, CSc. (*1949) je absolventem elektrotechnické fakulty oboru sdělovací technika se specializací mikroelektronika na ČVUT v Praze.
V letech 1973 – 2000 pracoval ve Výzkumném ústav spojů a Testcom Praha, kde se věnoval problematice zavádění řízení telekomunikačních sítí a aplikacemi standardu TMN do nich, výzkumu a vývoji v oblasti automatických systémů měření kvality televizního signálu radioreléových sítí a poradenské a lektorské činnosti v oblasti řízení telekomunikačních sítí, zavádění LAN a WAN počítačových sítí a internetu.
Od roku 2001 do odchodu do důchodu v roce 2011 působil ve státní správě v oblasti telekomunikací na ministerstvech dopravy a spojů, informatiky a průmyslu a obchodu. Zastupoval ČR v ITU, CEPT, ITSO a IMSO.
Po odchodu do důchodu absolvoval na vlastnoručně postavené plachetnici osamělou plavbu kolem světa, na které se věnoval i problematice využívání družicové a radioamatérské komunikace (s volací značkou OK4SNG) ve sportovní námořní plavbě a dálkového sledování zdravotního stavu.
Po návratu působí od roku 2013 na katedře telekomunikační techniky ČVUT v Praze, Faktulty elektrotechnické. Věnuje se přednáškové a propagační činnosti v oblasti družicových komunikací, navigačních systémů, správy spektra, mediálního a komunikačního práva, spolupráci s ITU a propagaci odborného studia na základních a středních školách.
Ing. Michal Poupa | Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze
Celý svůj život se věnuje telekomunikacím. Vystudoval nejprve SPŠ ST v Panské ulici a pak ČVUT FEL, katedru Telekomunikační Techniky. Při vysoké škole začal pracovat pro Aliatel a po vysoké škole se věnoval vývoji služeb pro Deutsche Telecom jako Development Architect. Po celou dobu se věnuje školení v oblasti mobilních síť. V současné době pracuje na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, kde se věnuje 5G sítím.
Ing. Marcel Procházka | České Radiokomunikace a.s.
Je ředitelem regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Před příchodem do ČRa působil ve vedení kabelových společností Kabel Plus/UPC a Karneval Media s odpovědností za technický provoz a rozvoj nových služeb.
V minulých letech se v ČRa významně podílel na rozvoji celorepublikové WiMAX sítě, přípravě a zahájení poskytování cloud computing služeb, datových center a DVB-T vysílání.
Dnes pracuje na přípravě přechodu na novou generaci televizního vysílání DVB-T2, digitalizaci rozhlasového vysílání DAB a celkovým strategickým směrováním ČRa.
Ing. Tomáš Prokopík, MBA | O2 Czech Republic a.s. | Head of CTO Strategy Office
Více než 30 let praxe v telekomunikacích v různých odborných a manažerských pozicích telekomunikačního operátora. Je absolventem ČVUT FEL, obor Telekomunikační technika (1992) a Sheffield Halam Universtity (MBA).
V současné době se zabývá především řízením strategických aktivit, technologických inovací a řešením technických aspektů regulace telekomunikací. Působí jako aktivní člen odborných pracovních skupin Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) a ICT- Unie. Několik let také působil jako člen odborné redakční rady časopisu Telekomunikace.
Martin Roubíček | Vodafone Czech Republic | RF System Engineer
Martin pracuje už 20 let v oddělení Technology ve Vodafonu. Pracoval na různých technických projektech v oblasti RAN, které zahrnovaly plánování sítě, optimalizaci a testování. V telekomunikaci se pohybuje již od doby 2G sítí, od vzniku a postupné vypnutí 3G sítě, přes 4G sítě až do současné 5G NSA/SA.
Ing. Pavel Šístek | Český telekomunikační úřad, vedoucí oddělení koncepce a strategie
Absolvoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze v roce 2001. Působil v řadě rozličných oblastí
- v soukromé i státní sféře,
- v laboratoři pro neionizující elektromagnetická pole a záření,
- působil rovněž v oblasti tvorby animovaných filmů na pražské VŠUP,
- mimo jiné v oblasti ekonomických hodnocení a financování projektů SFEU.
Poslední dekádu se zaměřil na telekomunikace a věnuje se v ČTÚ koncepční a strategické činnosti se zaměřením na oblast rádiových kmitočtů. Připravuje návrhy národních podmínek využití rádiového spektra, podílí se na zpracování národních strategických dokumentů v oblasti bezdrátových komunikací, spolupracuje na rozvoji konceptu Open Data a účastní se zajištění provozu a rozvoje některých národních i evropských informačních portálů v oblasti rádiového spektra.
Dr. Ing. Petr Vítek | Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, oddělení koncepcí a strategií
Absolvent oboru Radioelektronika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kde od roku 2004 působí i jako člen oborové rady tohoto oboru. Po studiích se zabýval moderními přenosovými soustavami televize a rozhlasu a po nástupu do České televize se od roku 2000 dlouhodobě věnoval mezinárodním aktivitám v Technické komisi Evropské vysílací unie EBU. Vedle digitalizace televizního řetězce se zabýval pozemním a satelitním vysíláním a digitálními metodami komprese a reprodukce videoobsahu. Konvergence různých komunikačních technologií ho přiměla rozvíjet a implementovat platformy pro interaktivní televizi jako je dnešní HbbTV a IPTV.
V letech 2017-2019 měl na starost domácí a zahraniční elektrotechnický a elektronický průmysl se zaměřením na přímé zahraniční investice v agentuře CzechInvest.
S nástupem mobilní bezdrátové technologie 5G se nyní jako expert věnuje novým sítím a službám elektronických komunikací v oddělení koncepcí a strategií Ministerstva průmyslu a obchodu.
Otto Zeman | Vodafone Czech Republic | IoT Solutions & Service Lead
Otto vede technický tým konzultantů zaměřených na oblasti ze světa internetu věcí, 5G mobilních privátních sítí a digitalizace. Možnostmi mobilní komunikace se zabývá více než 15 let a stále je jeho vášní. Miluje inovace a spojení dvou nelehce spojitelných světů technologie a businessu. Je iniciátorem a spoluzakladatelem laboratoře #VodafoneUniLab na VUT v Brně, která pomáhá zrychlovat vývoj IoT zařízení.
Ing. Karel Zýka, Ph.D. | Český rozhlas
Narozen 18. května 1967. V roce 1992 absolvoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze a v roce 2021 doktorské studium na HAMU v oboru Zvuková tvorba. Celý svůj profesní život pracuje v médiích. Pět let byl technickým ředitelem Rádia Alfa, prvního soukromého celoplošného rádia v České republice, kde zaváděl řadu nových, v té době unikátních, technologií.
V letech 2000 až 2006 pracoval v Českém rozhlase jako ředitel Úseku komunikace. Následně obě zkušenosti využil v Televizi Prima, kde šest let řídil síť regionálních televizí a kde byl mimo jiné zodpovědný za přechod regionů na digitální vysílání DVB-T. V té době byl také členem expertní skupiny ČTÚ, která přechod všech televizí na digitální terestrické vysílání koordinovala. V září 2014 se stal ředitelem techniky Českého rozhlasu, kde vede projekt digitalizace vysílání.
Dlouhodobě je také členem řídícího výboru světového digitálního fóra WorldDAB, aktuálně ve funkci Vice Prezidenta. Řadu let také působil v řídícím výboru evropské DAB aliance EDRA a jako člen představenstva Eurovision Services v rámci Evropské vysílací unie (EBU).